Geçtiğimiz hafta Qualcomm tarafından yapılan Snapdragon 865 duyurusu, akıllı cep telefonu üreticileri tarafından sıklıkla konuşulur oldu. Sektörde bazı isimler tarafından bu hafta piyasaya sürüleceği dedikoduları yayılırken, bazı isimlerse hangi modellerde yer alacağını bir ifade etmiş görünüyor.

Qualcomm’u n birkaç gün öncesinde yapmış olduğu Snapdraon 865 açıklamasının ardından piyasadaki pek çok akıllı cep telefonu üreticisi bu duyurunun bir parçası haline geldi ve çıkaracak olduğu son cihazında bu sisteme yer vereceğini duyurmaya başladı. Bazı üreticiler bu sistem doğrultusunda yürüyeceğinin sinyallerini verirken, bazı üreticiler ise hangi cihazlarını Snapdragon 865 ile piyasaya süreceğini açıklamış bulundur.

Duyurular O Zirve’de Yapıldı!

Xiaomi’nin kurucusu olarak bilinen Lin Bin, Hawaii’de düzenlenen Qualcomm Zirvesi’nde bazı açıklamalarda bulunarak Snapdragon 865 donanımının Xiaomi Mi 10 modeli ile alıcılarına sunulacağını tasdikledi. Meizu tarafından yapılan resmi bir açıklamada da aynı şekilde bu donanımın Meizu 17 modelinde yer alacağı ifade edildi. Üstelik bu cihazın önümüzdeki yıl ilkbaharda alıcılarına sunulacağı da açıklamalara eklendi.

Meizu’nun Kararı Herkeste Şaşkınlık Yarattı!

Meizu şirketi tarafından yapılan bu açıklamalar, herkesi şaşırtmış gibi görünüyor. Bunun nedeni olarak da şirketin Snapdragon 855 donanımlı akıllı cep telefonu Meizu 16T modelini duyurmasından yalnızca 1 ay sonrasında böyle bir açıklamada bulunması olarak gösteriliyor.

Öte yandan Qualcomm’un yeni yonga seti, Snapdragon X55 modeminin yanında çeşitli yeni özelliklere sahip olacağı ifade ediliyor. Gerçekleştirilen bu açıklamada ayrıca Snapdragon 765 ve 765G hakkında da bilgi veriliyor. Orta sınıf yonga setleri olarak ifade edilen bu donanımların da 5G desteği ile geliştirildiği biliniyor.

Snapdragon 865 ile Ne Gibi Özellikler Gelecek?

Teknoloji tutkunlarının en çok merak ettiği konulardan biri de Snapdragon 865 ile gelecek yeni özelliklerdir. Akıllı cep telefonları için birbirinden farklı özellikleri beraberinde getiren Snapdragon 865, özellikle de geliştirilen kamera özelliği sayesinde saniyede 2 gigapiksel görüntü işlenecek gibi görünüyor. Üstelik bu efsanevi donanımın, tüm kamera özelliklerini de daha yükseklere taşıyacağı tahmin ediliyor.

Saniyede 2 gigapiksel görütntü işlemesi gerçekleştirmek Snapdragon 865 adına oldukça ciddi bir rekor olarak değerlendirilebiliyor. Şimdiye dek 1,4 gigapiksel görüntü işleyen 855 ile 865 arasında yüzde 40 performans artışı görülüyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz