Amerika Birleşik Devletleri tarafından Çin’e karşı uygulanan ambargolar nedeniyle oldukça sıkıntılı günler geçiren teknoloji devi Huawei, akıllı cep telefonu satışı konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamıyor. Şirketin yan markası olarak bilinen Honor, piyasaya sunmuş olduğu V30 modeli ile daha ilk saniyesinde 100 bin satış barajını aşarak rekora imza attı.

Akıllı cep telefonu üreticisi Huawei’nin ABD ile yaşamış olduğu problemlerin sonrasında çeşitli alanlarda pek çok problemle karşı karşıya kalmıştı. Teknoloji devinin ABD kara listesinde yer almasından dolayı ülkedeki birçok teknoloji firması ile çalışma yürütmesinin de önüne geçilmişti.

Huawei’nin çoğunlukla akıllı cihazlarında Android işletim sistemi kullanması da işlere balta vurmuştu. Her ne kadar Huawei tarafından bu sistem kullanılmaya devam etse de, Youtube, Gmail ve Play Store gibi Android işletim sisteminde sıklıkla kullanılan Google servisler kullanılamaz hale gelmişti. Üstelik bu durum, teknoloji devinin batı ülkelerinde birçok problem ile karşı karşıya kalmasına neden olmuştu.

Satışlarda Huawei İkinci Sırada!

Fakat yaşanan tüm bu sıkıntılar, Huawei’nin merkezi olan Çin’de gücünü daha çok toplamasını sağladı. Akıllı cep telefonları ile alakalı bu yılın üçüncü çeyrek performansını değerlendiren rapora göre Huawei, Samsung’dan sonra ikinci sıranın sahibi oldu.

Çinli şirket Huawei, yan markası olan Honor ile beraber 2019 yılının üçüncü çeyreklik döneminde 66,6 milyon cihaz satışı yaparak pazarın yüzde 18,6 civarındaki bir bölümünü elde etmişti. Üstelik 2018 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 4 oranında artış ve 14,6 milyon daha fazla satış verilerine ulaşmıştır.

Honor V30, Üst Düzey Donanımları ile Dikkat Çekiyor!

Elde edilen verilere göre Huawei’nin bu markası, akıllı cep telefonu satışlarında ciddi bir ivme kazanacak. Bu doğrultuda Honor V30, Kirin 990 işlemci, 128 GB depolama alanı, 8 GB RAM ve 4 bin 200 mAH batarya gibi donanımlarla dikkat çekerken, satışa sunulduğu ilk 3 saniye içerisinde 100 bin satış barajını aşarak rekora imza attı.

Birçok alanda zorluklarla karşılaşan ve batı ülkelerinde Pazar payını yitiren Huawei, dünya üzerindeki en kalabalık ülke ve ana vatanı olan Çin’den de istifade ederek cep telefonu satışlarında ilerleme kaydedeceği öngörülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz