ABD ile Huawei gerilimi sonucunda geçtiğimiz yılın mayıs ayı içerisinde Çinli teknoloji şirketinin Google servislerini engellemişlerdi. ABD’nin arama devi olan google, konuyla ilgili çok önemli vir açıklama yaptı.

ABD ile Çinli şirket olan Huawei’nin arasındaki bu gerginlik sınır noktasına ulaşmıştı ve ABD mevcut hükümeti, Huawei’yi ihracat kara listesine eklemişlerdi. Bunun sonucu olarak Huawei’nin piyasaya yeni sunduğu akıllı telefonlar Yotube, Google Play ve Gmail gibi Google servislerinden yoksun kalmıştı.

Arama motoru devi Android yardım topluluğundan bir açıklama yayımladı, geçtiğimiz yılın mayıs ayına kadar uzanan bu söz konusu durum hakkında kullanıcılarını bilgilendiren bir açıklama yayımladı. Google, Kullanıcıları “sideload” yapmamaları konusunda sert bir şekilde uyardılar.

Google’dan uyarı

ABD’nin dev teknoloji şirketi, geçtiğimiz yılın mayıs ayında yapmış olduğu bu açıklamadan sonra ise konuyla ilgili uzun bir açıklama yayımladı. Açıklamanın merkez noktası ise Google servislerinin desteği olmayan bu çihazlara “sideload” işlemiyle servislerin ve uygulamaların yüklenmesiydi.

Kullanıcıların güvenliğini riske atacak bir şekilde değiştirilmiş google uygulamalarının yüklenmesi çok yüksek seviyede riskler barındırdığı ve bu sebepten ötürü google servislerinin ve uygulamalarının sideload ile yüklenmemesi gerektiğini dile getirdi.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz