Günümüzde sayısı her geçen gün artan akıllı mobil cihaz kullanıcılarının büyük bir kısmının Android işletim sistemini tercih ettiklerini görmekteyiz. Bu dev platformun, kullanıcılarına ücretsiz olarak sunduğu pek çok uygulama vardır. Uygulama içi satın alma yöntemleriyle veya reklam gösterimleriyle paraları kazanmakta olan geliştiriciler, uymaları gereken kuralları ihlal ederek zararlı yazılımları uygulamaların içerisine yerleştirmektedirler.  

Her yaştan insanın ilgisini çeken fotoğraf düzenleyici veya oyun içerikli uygulamalar başta olmak üzere pek çok reklam içerikli uygulamanın, ekrana çıkardığı reklamlardan dolayı silindiği görülmüştür. 8 milyondan fazla indirilme sayısına sahip olan toplamda 85 uygulama, bir güvenlik şirketinin yaptığı araştırma neticesinde adware içerdiği için mağazadan kaldırılmıştır.  

Geliştiricilerin daha fazla para kazanması amacıyla, arka planda çalışan ve kullanıcıların genellikle farkında olmadığı bu reklamlar otomatik olarak çalışmaktadır. Kullanıcıların izinsiz bir şekilde takip eden ve reklamların tıklanmasıyla birlikte daha çok gelirin elde edilmesini sağlayan bu zararlı yazılımların tespit edilmesiyle birlikte silinmesini sağlayan güvenli şirketi, yaptığı açıklamada bunların her zaman karşılaşılan bir yazılım olmadığını belirtmiştir.  

Çok sık bir şekilde reklam izlediğinden şikayet eden kullanıcılar, programları silerek kurtulacaklarını düşünmektedirler. Ancak şirket, cihazlardan kolay kaldırılmadıklarını ve sürekli kayıt aldıklarını belirmektedir. Uygulamanın ana ekranda sürekli kısa yol oluşturduğu ve silinme işlemiyle yalnızca kısayolun kaldırıldığı belirtilmektedir. Bu da arka planda çalışmaya devam eden uygulamanın izinsiz bir şekilde reklam faaliyetlerini sürdürdüğünü göstermektedir. 

Uygulamalar Play Store’den uzaklaştırıldı! 

Trend Micro tarafından yapılan çalışmalar neticesinde Google derhal bilgilendirilerek, uygulamaların mağazadan uzaklaştırılması sağlanmıştır. Listede adı geçen ve en çok indirilenlerin başında Super Selfie Camera, Cos Camera, Pop Camera ve One Stroke Line Puzzle gibi herkes tarafından bilinen popüler uygulamalar yer almaktadır.

Bu uygulamaların kullanıcılara reklamları tam ekranlı olarak gösterdiği ve kapatmak için reklamları tamamen izlemeye zorladıkları görülmektedir. Üstelik daha sık çıkması amacıyla kullanılan kodlar, tüm ayarlamaları geliştiricilerin yapmalarına olanak vermektedir. Play Store‘de geliştiriciler tarafından yayınlanan ve kullanıcıların güvenliğini tehdit eden bu tür uygulamalara sıkça rastlanmaktadır. Google tarafından tespit edilen uygulamaların mağazada kalmasına izin verilmemektedir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz