Merakla beklenen Android 10 sürümü, Xiaomi kullanıcıları için geliştirilerek güncellemelerin içerisine konuldu. Bu sürüm kesin bir sürüm olmamasının ve devamlılığının ancak gelecek zamanda belirlenecek olmasının yanı sıra, bazı hatalar içeriyor. Kullanıcıların bu hataları fark etmeleri çok zor olsa da, bir test sürümü niteliğinde olan bu program, kısa süre sonra tamamen kullanılmaya da başlanabilir.

Xiaomi telefonların RedMi Note 5, Mi 6, Mi 8 ve Poco F1 adlı cihazlarına gönderilen bu sürüm, geçtiğimiz hafta yayınlandı. Google beklenen Android 10 sürümünü, ilk olarak bu cihazlara gönderme kararı aldı. Bu durumun bir avantaj mı, dezavantaj mı olduğuna zaman karar verecek fakat yapılan bu düzenleme, Google’nin rakiplerini de harekete geçirdi. Kendilerine ait sürümleri tamamlama işlemini hızlandıran bu mağazalar, Android 10 sürümünü görüp deneyerek, belirledikleri hataları da düzeltebilecek.

Bu sürüm sayesinde, Android geliştirmecileri daha özel sürümler hazırlayabilecek. Yani kullanıcıların test edeceği gibi, diğer sürüm geliştirmecilerinin ve rakiplerinin de test edeceği bu Android 10 sürümü güzel bir yol gösterici olacak gibi duruyor. Bu özel geliştirmecilerin hazırladıkları sürümlerin tamamına verilen Custom ROM adının ilk sürümlerinden bir tanesi olan Android 10, bir sürü yeni özelliği de beraberinde getiriyor.

Özellikle Xiaomi Mi 8 cihazında meydana gelen önemli değişikliklerin olduğu bir gerçek. Xiaomi Mi 8 cihazı için oluşturulmuş olan Custom ROM, Google Pixel 3’ün farklı bir versiyonunu içeriyor. Geliştiricilerin bu sürüm için bazı uyarıları da mevcut. Hatalarının farkında olan ve bu hataları düzeltmek üzere göreve başlayan yöneticiler, yaşanacak ilk sorunun parmak izi okuyucu ile alakalı olduğunu bildirdiler. Yaptıkları açıklamalara göre, parmak izi okuma sensörü bazı durumlarda çalışmıyor.

Bunun haricinde sistem yöneticileri, Google kamerası ile ilgili bazı sorunların olduğunu belirtiyorlar. Bu gibi sorunlar çözülmeden resmi olarak yayınlanmayacak bu sürümü denemek isteyen kullanıcılar, güncellemeyi indirebilirler. Fakat bu sorunları istemeyen ve onlar için büyük sıkıntı yaşatacağını düşünen kullanıcıların da, bu güncellemeyi indirmeme gibi bir hakları elbette bulunuyor. Yapımcılar özellikle Mi 8 kullanıcılarının bu sürümü denemelerini tavsiye ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz