Merhabalar, bu gün ki yazımız dünyanın ve Türkiye’nin en iyi en güvenilir kripto para alım satım siteleri hakkında olacak keyifli okumalar dilerim.

2009 yılında dünyada bir devrimin ilk ateşini yaktılar. Yüzyıllar boyu evrile evrile günümüze gelen para kavramı yine değişiyor. Evet dijitalleşmenin hızla sürdüğü dünyamızda paralarında dijital ortama taşınması artık şaşılacak şeyler değil.

Zaten banka kartlarını kullanmaya başladığımız zaman paranın dijitalleşmesi için adımlar atılmıştı diye biliriz.

Bu yazımızda sizin işinize yarayacak en iyi ve kullanışlı kripto para alım sitelerini derledik. Özellikle avantaj ve dezavantajlarını da belirttik ki kendinize en uygun hangisi geliyorsa onu seçin diye.

Yazımıza Ülkemizin en güzde kripto para borsaları başlayım..

En İyi Türk Bitcoin Borsaları

BTC Türk Kripto Para Borsası

BTC Türk, Türkiye’nin ilk bitcoin borsasıdır. 2013 yılında kurulan bu borsa kurulduğu yılda dünyanın 4. büyük bitcoin borsası olarakda biliniyordu.

Btc Türk kurucusu ise Kerem TİBUK’tur. Bitcoin kavramının dünyada ilk duyulmasından tam 5 yıl, dünyada bu tür borsalar ortaya çıkmasından yaklaşık 4 yıl sonra kurulduğunu ilan etmiş ve kripto para al sat işlemlerine başlamıştır.

BTC Türk Borsasının kripto para al sat işlemlerine start verdiği 1 TEMMUZ 2013 yılında 1 Bitcoin 178 Türk Lirası ederken dolar karşılığı ise 93$ ediyordu.

Kerem bey bir konuşmasında Btc Türk Borsasının kuruluş hikayesinden bahsederken şunları söylemiştir.

“Bitcoini ve oluşturmaya çalıştığı teknolojiyi ilk duyduğumda çok ilgimi çekti ve bu konu hakkında kafa yormaya başladım. Zaten dijital ve elektronik şeylere oldukça ilgili biriyim. Zaten bitcoine ilgi duyduğum yıllar 2008 – 2009 yıllarında yaşanan büyük kriz hala hissediliyordu. Bende ekonomi ve politika konularına çok ilgili biriydim.

Btc Türk borsasını kurarken risk almam gerektiğini düşündüm. Çünkü yeni bir oluşumdu ve bu işi yapacaksak bankalarla çalışacaktık ve ne gibi sorunlar olacağını bilmiyorduk. Risk aldım ve o dönem yazılımcı arkadaşlarımla ve elimde olan imkanlarla Btc Türk borsasını kurdum. Bu borsayı kurarken yüksek hedeflerim yoktu sadece ülkemi Bitcoin ile tanıştırmayı düşündüm.

Şuan günümüzde 575 bin üyeli bir kripto para borsasıyız.”

Not: Video röportajından alıp yazmaya çalıştım. Konuşmada eksiklikler ve fazlalıklar olabilir.

BTC Türk borsasında şuan 33 adet kripto para alım satımı yapılmaktadır.

24 Saatlik işlem hacmi ise günden güne değişiklik göstererek 1 Milyon lirayı geçmektedir. Btc Türk borsası Malatya spor futbol kulübünün de resmi sponsoru olarak adından oldukça fazla söz ettirmiştir.

Btc Türk Para Yatırma

Mail adresinizle kayıt olduktan sonra sizin gerçek kişi olduğunuzu anlamak için kimlik doğrulaması istemektedir. Kimlik doğrulaması yaptığınız an itibari ile istediğiniz banka ile para transferi yaparak Btc Türk hesabınıza para aktarabilir ve hemen kripto para al sat işlemlerine başlayabilirsiniz.

Btc Türk borsası Güvenli mi?

Bu borsa zaman zaman hack saldırılarına maruz kalsa da kullanıcılarını mağdur etmemektedir. Soğuk cüzdanda tutulan mal varlıkları başka kişilerin saldırılarına karşı koruma altındadır.

Kullanıcıların geneli güvenli bulduğunu ve severek işlem yaptığını belirtmektedirler. Yine kendi araştırmanızı yaparak son kararı siz vermelisiniz.

Paribu Kripto Para Borsası

Paribu Yasin ORAL ve Özgür EFE tarafından 14 ŞUBAT 2017 yılında kurulmuştur. Günümüzde 3500 kişiyi geçik üye sayısına sahip Türk Kripto Para borsasıdır.

Paribu Borsasında 7/24 alım astım ve çekim işlemi yapabilirsiniz. Genel olarak benim izlenimim BTC Türk borsasından daha esnek kurallara sahiptir ve kimlik onayı yapılması daha kolaydır.

Paribu genç bir borsa olsada hızla büyümekte ve günlük işlem hacmi 500 bitcoine kadar çıkmakta. Dünya borsaları içinde ilk 100 içine rahatlıkla girdiğini söyleyebiliriz.

Komisyon oranları ise günlük 0,2 ile 0.4 arasında değişmektedir.

Paribu Güvenli mi?

Kurucularından biri olan Yasin Oral bey ; “Paribu borsasının oldukça şeffaf olduğunu söylüyor ve ekliyor “Türkiye’de kayıtlı bir şirketiz, Kripto paralar ile ilgili BDDK’nın yapmış olduğu açıklamalara uymaktayız. Tüm vergi yükümlülüklerimizi yerine getiriyor ve kullanıcı güvenliğini sağlıyoruz. Gerektiğinde hukuki ve adli mercilere şeffaf bilgi sunmaktayız” diyerek kullanıcıların güvende hissetmesi gerektiğini söylüyor.

Paribu Kirpto para borsasının çok kolay bir kullanımı var. Kullanıcıyı yormadan hızlı bir şekilde al sat yapmanıza imkan veriyor. Sadece alım satım değil uzun dönem yatırımlar içinde kullanılan bir borsa diyelim ve diğer Türk bitcoin borsasına geçelim.

Paribu Güvenilir mi Detaylı Yazımız İçin Tıklayın.

Bitexen Kripto Para Borsası

Bitexen, İstanbul teknik üniversitesi kuruluşu olan bir borsadır. Son dönemlerde yaptığı Airdrop kampanyaları ile milyonlarca kişiye ulaşmıştır.

Özellikle kendi borsasının coini olan Exen coini kayıt olan herkese dağıtmış ve çok güzel bir çıkış yakalamıştır. Borsaya kayıt olan kullanıcılara 20 TL 30 TL gibi meblağlar hediye etmesi ile ün kazanmıştır.

Gün geçtikçe kullanıcı sayısını arttıran Bitexen borsası türkiyenin en iddialı kripto para borsaları arasına girdi diyebiliriz.

Uluslar Arası Kripto Para Borsaları

Binance Kripto Para Borsası

2017 Kurulmasına rağmen inanılmaz bir büyüme yakalayan binance borsası hakkında biraz bili verelim.

Kurcusu ve CEO’su Changpeng Zhao’dur. Genç yaşına rağmen kısa sürede büyük işler başarmış bir kurucudur.

Bir kanala verdiği röportajında şöyle diyor;

Gençliğimde ülkeden ülkeye çok seyahat eden biriydim. Bu yüzden finansal zorlukları ve karmaşaya yakından tanık oldum. Bir kripto para borsası kurma fikri ilk olarak 2013 yılında geldi fakat başarılı olamayacağımı düşündüm ve vazgeçtim. Çünkü sektör henüz çok yeni ve istenilen olgunluğa ulaşmamıştı.

2015 Yılında ise OKCoin’de çalışmama son verdim ve bir borsa kurma fikrine odaklandım. 2015 Yılının en büyük borsası olan Poloniex kimseye şans tanımadığı için tekrar vazgeçtim. Fakat 2017 yılında sektörün büyümesi ve eksikliklerin artması ile Binance Kripto Para borsasını kurdum ve büyüttüm. Diyor.

Binance borsasının kendine has bir coini var BNB yani Binance coin. Borsada işlem yapılan kullanıcılara çeşitli kampanyalar ile coinler dağıtılmakta ve bazen binance coin bile hediye edilmektedir.

Dünyanın en ünlü ve en büyük bitcoin borsası olan binance zaman içinde birçok hack saldırısına uğrasa da kullanıcılarını mağdur etmediği için güvenilir diyebiliriz.

Poloniex Kripto Para Borsası

Kripto para alım satım siteleri arasında Ploniex borsasını belirtmezsek olmazdı. Çünkü bir zamanların en efsane borsalarından kendisi.

Kripto piyasasına girdiğim ilk yıllarda çoğunlukla bu borsayı kullanmış ve oldukça sevmiştim.  2014 Yılında kurulan bu kripto para alım satım sitesi günümüzde hala açık ve işlemlerine devam etmekte. Fakat eski popüler yılları geride kaldı diyebiliriz.

Dünya sıralamasında ilk 10’a girdiği gibi alım satımı yapılan kripto coinler de oldukça bol. Kullandığım yıllarda herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadım. Günümüzde güvenlik gerekçesi nedeniyle kimlik doğrulama istiyor ve kayıt olanlar için bunu zorunlu kılıyor.

Not: Son yıllarda Müşteriler kötü Teknik Desteği verdiğini ve bu konudan şikayetçi olduğunu dile getirmektedirler.

Bittrex Kripto Borsası

Bittrex, binance borsasından sonra en popüler kripto para borsasıdır diyebiliriz.

2014 Yılında kurulan bu borsa dünya genelinde 4. sırada yer alıyor ve 300’ü aşkın kripto para aslım satımı yapılmakta. Kolay kullanımı ve arayüzü ile kullanıcı dostu bir site. Merkezi ABD de bulunmakta olup bazen hack saldırılarına uğrasa da kullanıcıları için bir sorun oluşturmamıştır.

 

Bitfinex Bitcoin Borsası

Bitfinex 2012 yılında kurulmuş olup merkesi Honkong’da bulunmaktadır. Günlük hacmi bir çok borsadan önde olan bu borsa 2017 yılında bir hack saldırısına uğramış ve 120 Bin bitcoin çalınmıştır.

Hack olayından sonra güvenlik ağını güçlendirerek geri dönmüş ve insanların kırılan güvenini tekrar sağlamıştır.

Cex.io Borsası

Cex.io borsası en iyi kripto para alım satım siteleri listesinde olmayı hak eden sitelerden biri. İstediğiniz kripto para grafiğine kolayca ulaşabiliyorsunuz. Borsa sitelerine yabancı olan kişiler için biçilmiş kaftan. Kullanımı oldukça kolay ve itibari para ile alım satımlara da izin veriyor. Yüzlerce coin bulabileceğiniz sitede genellikle hacim sorunları yaşanmıyor.

Cex.io borsasında kredi kartı ile coin alabiliyorsunuz. Kullanıcıların da en çok sevdiği yönü bul olsa gerek.

Kötü yanlarından bahsedecek olursa kötü müşteri desteği ve işlemlerde bazen pahalı komisyonlar almasıdır.

Kraken Borsası

2011 yılında zorluklar içinde kurulan bu borsa günümüzde kullanıcılarına verdiği güvenle ortaya çıkıyor. Dünyanın Euro bazında en hacimli borsa sitesidir kendisi.

Bu borsada Bitcoin dışında Ethereum, Ethereum Classic, zcash, litecoin, Stellar lumens, dogecoin gibi bir çok kripto para ile alım satım yapabiliyorsunuz.

Kraken kripto para borsası düşük işlem ücretleri ve iyi bir müşteri destek birimi sayesinde oldukça sevilen bir site. Borsa da yaşayacağınız bir sıkıntı için oluşturduğunuz destek talebi hemen cevaplanarak sorunun çözümü için yardım ediyorlar.

Yeni ve tecrübeli kullanıcılar için gayet kullanışlı bir site.

ShapeShift Kripto Para Sitesi

Bu borsada üyelik açmadan basit bir kaç işlem yapılabiliyor. Fakat banka havalesi, kredi kartı veya bankamatiklerden kripto para alım satımına izin vermiyor.

Yüzlerce coinin listelendiği borsada sadece bir kripto para ile alım satım yapabiliyorsunuz.

ShapeShift iyi yanlarını soracak olursanız hızlı ve uygun fiyatlara işlem yaptırıyor.

Kötü yanları ise kullanımı zor bir mobil uygulaması var ve oldukça yavaş çalışan destek ekibine sahip.

Son olarak dünyanın en ünlü kripto para alım satım siteleri arasında ilk başta yer alması gereken bir borsa var.

Coinbase Borsası

Dünyanın en popüler borsasıdır ve milyonlarca kullanıcısı vardır.

Milyonlarca kullanıcısının olmasının sebebi iyi bir güvenlik ağına sahip olmasıdır. Güvenilir alım satım, transfer ve mülk koruma konusunda dünyanın en ileri gelen sitesidir. Kullanışlı bir mobil uygulaması vardır.

Tek kötü yanı Türkiye’de işlemlere izin vermemektedir. Ülkemizde sadece bitcoin cüzdan adresini kullanabiliyorsunuz.

kripto para alım satım siteleri konumuzunda sonuna geldik. Umarım okuyucularımız için biraz fikir verebilmişizdir. Burada verdiğimiz bilgileri yatırım tavsiyesi olarak algılamayın, kendi araştırmalarınız ile yatırımlarınıza yön verebilirsiniz..

Diğer Yazılarımı Okumak isteyenler için aşağıda sıraladım.

Ripple Son Yorumlar 2020

Kripto Para Airdrop Kampanyaları 2020

En İyi Kripto Para Tüyoları 2020

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz